Belevingsgericht Activiteiten Centrum

Weer aan de bak met het BAC!

 

BAC staat voor Belevingsgericht Activiteiten Centrum. Dit zal in de regio Almelo e.o. gerealiseerd worden. Na een periode van stilte, kan het plan weer opnieuw worden aangepakt en verder uitgevoerd.

 

Sinds medio 2006 is de projectgroep BAC actief. Het is de bedoeling dat er een nieuw Dag Activiteiten Centrum (DAC) wordt opgestart in de regio Almelo e.o. Specifiek voor mensen met een (zeer)ernstige meervoudig complexe handicap. Oorspronkelijk was dit idee afkomstig van ouders die zochten naar dagbesteding voor hun kinderen na hun verblijf in Kinderdagcentrum ‘de Iemenkorf’ in Almelo. Heel graag wilden zij deze manier van dagbesteding vasthouden. Daarvoor wensten zij een DAC, dat speciaal voor deze doelgroep wordt ingericht. Omdat het hier bij uitstek gaat om belevingsgerichte activiteiten, werd al spoedig de naam Belevingsgericht Activiteiten Centrum gehanteerd.

 

In de afgelopen jaren kregen de plannen steeds meer vaste vorm. Ouders en medewerkers van De Twentse Zorgcentra vormden een werkgroep die de plannen verder kon uitwerken. Plannen is één; de concrete bouw bleek een ander verhaal. Toen een concrete locatie niet gevonden kon worden, werd voorlopig pas op de plaats gemaakt.

 

Totdat……

Er een bouwkavel kon worden aangekocht aan de Meester Werkmanstraat in Hulsen!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deze bouwkavel ligt aan de rand van het dorp Hulsen en heeft een vrij uitzicht over de weilanden. Het perceel bestaat uit maar liefst 6.120 m2 en is gelegen aan de ‘Schaddenbeltsleiding’ ook aan de rand van het nieuwe Regge-natuurproject ‘Kalvenhaar’.

 

Op dit moment zijn twee bureaus gevraagd een offerte uit te brengen voor de begeleiding van dit project. Op basis van het aanwezige Plan Van Eisen worden vier architectenbureaus uitgenodigd om een grof schetsplan voor de aanwezige initiatieven te maken. Op basis van dit schetsplan wordt vervolgens de bestemmingsplan procedure opgestart.

 

Nu de bouw concrete vormen aanneemt, zijn de nodige werkzaamheden binnen een projectstructuur weer volop op stoom gekomen. Intussen zijn er wat wijzigingen ontstaan in samenstelling van de betrokken medewerkers en verwanten.

 

Momenteel bestaat de stuurgroep uit Tonnie Harmelink (projectleider), Wim van Harten (projectmanager) en Ellen Bargeman (projectsecretariaat). Er bestaan twee deelprojecten, namelijk met betrekking tot Huisvesting & Bouw en één die zich bezighoudt met Zorg & Ondersteuning. In beide deelprojecten hebben zowel verwanten als medewerkers vanuit het cluster Rijssen/Nijverdal zitting.

 

Inmiddels is er een Ruimtelijk Programma van Eisen geschreven. Er is veel ruimte gewenst en ook nodig. Enerzijds door het feit dat veel deelnemers ook rolstoelafhankelijk zijn. Anderzijds vraagt de inhoudelijke belevingsgerichte werkwijze om veel flexibiliteit en fysieke ruimte. Zoals het werken in kleinere groepjes, themagericht en lichaamsgebonden, met de nodige variatie en ruimte voor veelzijdige beleving. Met de bouw van het BAC zal DAC ‘De Opvang’ (in feite ons huidige BAC) niet langer meer gebruikt hoeven worden.

 

Omdat een groot aantal cliënten voor het BAC uit de regio Rijssen/Nijverdal komt, richten we ons voor het BAC in eerste instantie ook op dit gebied. Het gaat om 50 plaatsen.

 

Klik hier voor de projectstructuur

 

GESCHIEDENIS BAC

In de regio Almelo is sinds medio 2006 de projectgroep BAC actief. BAC staat voor: Belevingsgericht Activiteiten Centrum. Het is de bedoeling dat we een nieuw Dag Activiteiten Centrum gaan starten.

Deze belevingsgerichte dagbesteding is met name bestemd voor deelnemers met een (zeer)ernstige meervoudig complexe handicap. Het idee voor een BAC komt voort uit het initiatief van een aantal ouders van kinderen die KDC de Iemenkorf bezochten. Op zoek naar een vervolg op het KDC vonden zij voor hun ouder wordende kind niet het juiste antwoord binnen de bestaande Dag Activiteiten Centra van De Twentse Zorgcentra. Ook niet bij andere zorgaanbieders.

Uit dit initiatief groeide de huidige werkgroep van ouders én medewerkers. De werkgroep is bezig met de verdere uitwerking en ontwikkeling van dagbesteding voor deze bijzondere doelgroep. Voor het huisvestingsdeel wordt de projectgroep ondersteund door Lloyd Veira, senior-adviseur van Plan & Projectpartners.

Voor de inhoudelijke ontwikkeling van het BAC laat de projectgroep zich met name inspireren door de huidige ervaringen vanuit het bestaande DAC ‘De Opvang’ in Nijverdal en de inzichten zoals die worden verwoord door het werk van Professor Carla Vlaskamp. In haar visie en de uitwerking van haar theorieën ligt de nadruk op het steeds betere leren kennen van de deelnemer in alle facetten van het bestaan. Daarop te kunnen aansluiten, laat wel zien dat er ook in deze doelgroep altijd sprake is van individuele ontwikkelingen, wensen en verwachtingen waaraan tegemoet gekomen kan worden in een Persoonlijk Ondersteunings Plan (POP). De projectgroep heeft gebruik gemaakt van omschrijvingen van de doelgroepen zoals deze ook terug te vinden zijn in zogenoemde ‘Kind-Zorgprofielen’. Deze omschrijvingen zijn zo concreet uitgewerkt dat we hiermee inhoudelijke eisen en voorwaarden kunnen formuleren die weer terugvertaald kunnen worden naar onder andere de inrichting van de ruimte, organisatie van het dagprogramma, uitspraken over rustruimten, wel of niet inpassen van therapieën etc. Tenslotte vonden we een heel praktische uitwerking voor het nieuw op zetten dagprogramma in de vorm van de methodiek ‘De Speelpoort’. Met deze methodiek kan er een op ieder individu toegespitst profiel worden gemaakt met betrekking tot de het belevingsniveau. Hierbij wordt heel goed rekening gehouden met de manier waarop de deelnemer in staat is alle zintuigen in te schakelen. Door hier kennis over te vergaren en er vervolgens goed rekening mee te houden, kunnen deelnemer en begeleiders nieuwe avontuurlijke wegen inslaan. De ervaringen elders hebben geleerd dat deze methodiek juist voor de doelgroep van het BAC heel veel nieuwe perspectieven biedt en de weg naar (het zoeken naar) nieuwe ervaringen steeds weer open laat.


Binnen DAC De Opvang worden onderdelen van de methodiek- in - ontwikkeling en de nieuwe begeleidingsstijl al toegepast en uitgeprobeerd. Veel deelnemers van De Opvang maken immers ook onderdeel uit van de doelgroep voor het nieuwe BAC. Vandaar dat de veranderde manier van werken in DAC De Opvang op dit moment herkenbaar al deze richting opgaat.

 

 

 

Dit is al terug te vinden in het opnieuw inrichten van de ruimten. Door het werken met verschillende kleuren en het aanbrengen van bepaalde elementen ontstonden er van elkaar te onderscheiden groepsruimtes en doeruimtes. Bijvoorbeeld: een aparte doeruimte voor activiteiten met een kleine groep, een relaxruimte, massageruimte, muziekkamer en snoezelruimte.

Het realiseren van een BAC betekent ook dat daarna ‘De Opvang’ niet meer gebruikt zal worden. Omdat een groot aantal cliënten voor het BAC uit de regio Hellendoorn / Wierden komt, richten we ons voor het BAC in eerste instantie ook op dit gebied. Het gaat dan om 50 plaatsen.
Voor de huisvesting van het BAC is inmiddels een Ruimtelijk Programma van Eisen geschreven. Er is veel ruimte gewenst en ook nodig. Enerzijds door het feit dat veel deelnemers ook rolstoelafhankelijk zijn. Anderzijds vraagt de inhoudelijke werkwijze om veel flexibiliteit en ruimte. Zoals het werken in kleinere groepjes, variatie in beleving / prikkeling van zintuigen.

De verwachting is dat we begin 2008 in de volgende projectfase komen en het BAC weer wat stappen concreter zal gaan worden. Zoals met onder andere schetsontwerpen van een architect en de locatiekeuze.